ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Jak zapobiegać próchnicy?

2 sie, 2022 | admin | No Comments

Jak zapobiegać próchnicy?

Mycia zębów uczymy się już od najmłodszych lat. Niestety szybko zapominamy o tej wiedzy i popełniamy kilka błędów mających fatalne efekty dla naszych zębów oraz dziąseł. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że zęby należy myć po każdym głównym posiłku, a jeżeli jest to niemożliwe to możemy je jedynie przepłukać wodą.

Na pewno nie jest łatwo zrezygnować ze słodkich przekąsek, takich jak ciastka czy cukierki. Jednak nasze wybory żywieniowe mogą odgrywać istotną rolę zarówno w sprzyjaniu, jak i w zapobieganiu próchnicy. Chociaż niektóre produkty mogą przyspieszyć jej rozwój, inne zawierają ważne substancje odżywcze, które pozwalają nam zadbać o zdrowe, mocne zęby. Dlatego, by uchronić zęby przed próchnicą, warto pamiętać o uwzględnieniu w diecie odpowiednich produktów.

Wapń

Wapń to podstawowy składnik, który chroni zęby przed próchnicą, szczególnie w przypadku dzieci.

Owoce, błonnik i warzywa

Spożywanie produktów bogatych w błonnik pobudza produkcję śliny, co pozwala wytworzyć mineralną tarczę, która chroni zęby przed próchnicą.

Produkty pełnoziarniste

Produkty pełnoziarniste to doskonałe źródło witamin z grupy B oraz żelaza, które pomagają zadbać o zdrowie dziąseł.

Unikaj produktów spożywczych, które przyczyniają się do powstawania ubytków

Słodkie przekąski

Gdy masz ochotę na jakiś smakołyk, staraj się wybierać zdrowe przekąski, np. te wymienione wcześniej. Unikaj słodyczy, ponieważ cukier łączy się z płytką nazębną, osłabia szkliwo zębów i – co za tym idzie – sprzyja powstawaniu próchnicy.

Aby posiadać zdrowe zęby i dziąsła powinniśmy zapamiętać kilka ważnych reguł. Zębów nie należy myć bezpośrednio po posiłku. Często chcemy szybko odświeżyć jamę ustną, jednak nie jest to dobry pomysł. Potrawy o niskim pH (np. owoce cytrusowe) lub kawa sprawiają, że są w niej obecne kwasy, dlatego mycie zębów powinniśmy odłożyć w czasie o około 30 minut, aby poziom pH w ustach został wyrównany przez organizm. Wcieranie kwasów w szkliwo zębów prowadzi do jego erozji i powstawania ubytków klinowych powodujących nadwrażliwość zębów.

Jeśli chcesz uniknąć ubytków, nie omijaj gabinetu dentystycznego. Regularne oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego, co najmniej raz na pół roku, pomaga wcześnie zapobiegać próchnicy, zanim jeszcze rozwinie się i zamieni w ubytki; w razie potrzeby dentysta może też nałożyć na zagrożone miejsca fluorek, który zapobiegnie próchnicy zębów i ubytkom.

Related Tags