ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Jak odbudować uszkodzenie zęba?

11 sie, 2022 | admin | No Comments

Jak odbudować uszkodzenie zęba?

Odbudowa korony zęba jest konieczna, gdy dojdzie do jej znacznego uszkodzenia. Należy ją wykonać nie tylko ze względów estetycznych, ale również dla zachowania zęba w zębodole i stworzenia odpowiedniej podpory do utrzymywania obciążeń związanych z żuciem. Istnieją różne tworzywa pozwalające odbudować ząb.

Najpopularniejszą metodą jest odbudowa korony za pomocą kompozytu. Sprawdza się on w uszkodzeniach o niewielkiej głębokości. Kompozyt to plastyczny materiał, który dodatkowo należy do tanich i pozwala na szybką i stosunkowo łatwą odbudowę.

Do odbudowy zębów może posłużyć także włókno szklane. Materiał ten często stosowany jest po leczeniu kanałowym, a także w celu odbudowy przednich zębów, ze względu na walory estetyczne. Opracowuje się nim większe uszkodzenia niż w przypadku kompozytu. Wkład wprowadzany jest bowiem do kanału zębowego.

Innym sposobem odbudowy zęba jest opracowanie go na korzeniu. Tę metodę stosuje się, gdy doszło do utraty korony, przy zachowaniu zdrowego korzenia. To rodzaj odbudowy protetycznej, do której używane są licówki, czy korony protetyczne. W tym przypadku odbudowa jest droższa i nieco bardziej skomplikowana, a wybór jej sposobu zależy w dużej mierze od oczekiwań i możliwości finansowych pacjenta, ale również stanu tkanek.

Related Tags