Leczenie kanałowe zębów wielu kojarzy się z ogromnym bólem i ostatecznością w przypadku ubytków. Jednak czym tak naprawdę jest to leczenie? Na czym polega i jaki jest jego cel?
Leczenie kanałowe jest konieczne w przypadku, kiedy miazga zęba została uszkodzona nieodwracalnie. Wówczas należy usunąć uszkodzone tkanki, wykonać dojście do kanałów korzeniowych, dokładnie je oczyścić i wypełnić plastycznym materiałem.
Oczywiście ten opis to duży skrót przebiegu leczenia, gdyż w rzeczywistości jest to jeden z najbardziej zaawansowanych zabiegów stomatologii zachowawczej. Kiedyś kojarzył się z ogromnym bólem oraz koniecznością „zatruwania zęba”. Obecny łatwy dostęp do znieczulenia, a także o wiele bardziej zaawansowane techniki zabiegów stomatologicznych, mają na celu zapewnić jak największy komfort pacjenta podczas leczenia.
Podejrzenie zniszczenia miazgi zęba może wzbudzać ogromny ból. Tego typu dolegliwości mogą utrudniać sen i normalne funkcjonowanie. Stomatolog stawia diagnozę na podstawie zdjęcia rentgenowskiego, które pozwala zobaczyć wnętrze zęba. Celem leczenia kanałowego jest oczyszczenie zęba z bakterii, zabezpieczenie go i odbudowa estetyczna, a także oczywiście pozbawienie pacjenta męczącego bólu.